Vyhlášení výsledků IluStory2022!

Kategorie do 15 let:

  1. místo    LHÁŘI (Magdaléna Prokešová)
  2. misto    PŘI ZÁŘI MĚSÍCE (Štěpánka Prášková)
  3. místo    HRABĚ DE RIS GIARDI (Eliška Čivrná)

  1. až 6. místo     POUČNÁ ZKÁZA (Zora Kopecká), O CÍSAŘOVNĚ SISSI (Anna Marková), ČISTÝ JAKO LILIE (Andrea Raušová)

Kategorie od 15 let:

  1. místo    SESTRY (Lenka Slámová)
  2. místo    KOUZLO MODRÉHO PLAMENE (Barbora Trnková)
  3. místo    VŠECHNY TVOJE KRÁSY (Tereza Trojanová)

  1. až 6. místo    HEZKÝ VEČER (Romana Rusmanová), PRO KOHO SOCHY PLÁČOU (Ondřej Adler), TROCHU ŽIVOTA DO TOHO UMÍRÁNÍ (Lukáš Vlasák)

Gratulujeme všem výhercům a výherkyním! Vítězné povídky se brzy objeví i na těchto stránkách.

A co k letošnímu ročníku podotkli naši porotci?

Markéta Kučerová

„Stejně jako loni a předloni, tak i letos zas žasnu a mám radost, kolik lidí je ochotno ve svém volném čase psát příběhy na motivy naší ilustrace! Napsat příběh, který má nápad, ten rozvést a dovést do konce, není jednoduché, proto všem, kdo se letos zúčastnili, děkuji za odvahu, úsilí a energii, kterou do psaní vložili! Pište dál, nenechte se odradit, protože příběhy, které vymýšlíte, jsou jedinečné, jako vy sami. Každý rok mě zaujaly příběhy, které mě hned od první věty pohltily a nepustily mojí pozornost, v duchu jsem je viděla jako film a zajímalo mě, jak to dopadne!“

Magdalena Vecková

„Měla jsem to potěšení projít všemi dosavadními koly soutěže Ilustory. Pokaždé mě velice zaujme kolik různých žánrů a námětů se může za jednou ilustrací skrývat. Jinak tomu nebylo ani tentokrát. Při svých čtenářských toulkách jsem se dostala do pohádky, historického příběhu, někdy kruté jindy optimistické reality. Nechyběl však ani svět fantasy a dostali jsme se i do budoucnosti. Byly to pro mě příjemné chvíle při putování jinými světy.“

Iva Burešová

„I letos se překvapivě objevily Doubravky a zase pro změnu zmizela dětská ručně ilustorovaná dílky, což ale mě jako porotce opravdu mrzí… A pak se nám tam letos objevilo mnohem víc sci-fi než v minulých ročnících, i když mám pocit, že obrázek byl tematicky MNOHEM konzervativnější a tradičnější.“

René Nekuda

„Vypadá to, že po ulicích chodí mnoho lidí s otevřenou hlavou, velkou fantazií a chutí vyprávět příběhy. To je fajn pro společnost, ale ne pro porotce literární soutěže – letošní povídky byly totiž celkem silné. Potěšilo mě, že odevzdané texty nejsou na stejné brdo. Soutěžící to prostě zvládli a snad jsme to zvládli i my, porotci.“


Pygmalión – soutěžní motiv pro IluStory 2022

Ovidiův příběh, který dokresluje vybraná ilustrace začíná trestem proměny žen v kámen a končí oživením sochy v ženu.

Pygmalión, náš hlavní hrdina z ilustrace, byl sochařem z Kypru, kterému vadilo, že ženy okolo něj žijí dle něho špatný a hříšný život, viděl jejich chyby a nedostatky. Některé Kyperské ženy si nevážily a urážely bohyni lásky a krásy Venuši (Afrodítu), některé se beze studu prostituovaly. Za to je bohyně Venuše potrestala proměnou v kámen (příběh Própoitoven viz např. https://ovidiovy-promeny.cz/klicove-slovo/propoitovny/ ). Neexistovala žena, které by si Pygmalión mohl vážit, nebo ji dokonce milovat. Nikdo nesplňoval jeho měřítka, žádná z žen podle něj nebyla ctnostná, bohabojná a oduševněle krásná. Proto radši žil sám jako starý mládenec.

Protože Pygmalión byl umělcem, sochařem, vytvořil si ideální ženu – vytesal sochu ze slonové kosti. Zdála se mu naprosto dokonalá, měl pocit, že snad je živá a zamiloval se do ní. Mluvil s ní, nosil jí dárky – drobnosti, šperky, květiny, oblékal ji do krásných šatů, objímal a líbal, ukládal opatrně do postele, jako by to byla živá bytost. Na Venušin svátek, slavený tehdy na Kypru, se Pygmalión modlil k bohyni a chtěl takovou ženu, která by se alespoň podobala jeho dílu. Bohyně Venuše se dovtípila, co Pygmalión chce, a vyslyšela jeho prosbu. Když Pygmalión sochu políbil, procitla k životu. Polibek, známý z pohádek, i zde oživuje a proměňuje. Pygmalión měl nevýslovnou radost a děkoval Venuši za takové štěstí. Za rok se jim narodila dcera Pafos. Jméno Pafos má dodnes město na Kypru a podle jiného mýtu se tam měla narodit bohyně Venuše.

Příběh o Pygmaliónovi obzvlášť v dnešní době vyvolává otázky a diskusi. Není divné Pygmaliónovo chování před proměnou?Jak se cítila asi obživlá socha ženy? Jak žila?

Jaké bylo jejich manželství, jejich vztah? A co jejich dcera? 

Vybraná ilustrace pochází z knížky z našeho historického fondu: Les Metamorphoses d‘Ovide en latin et françois, vytištěné v r. 1702 v Amsterdamu.

Můžete si jí prohlédnout v naší Digitální knihovně, odkaz na celou knihu: https://kramerius.lib.cas.cz/uuid/uuid:cf3b1ce5-16fa-4b14-b522-b2cf54096d0c

A zde ji najdete i s popisem a odkazem na překlad Ovidiových veršů v češtině:

https://ovidiovy-promeny.cz/ilustrace/tb72_10_008/

Další historické ilustrace, které doprovázejí stejný příběh, si můžete prohlédnout zde: https://ovidiovy-promeny.cz/klicove-slovo/pygmalion/


Jaké byly soutěžní ilustrace v předchozích dvou ročnících soutěže a jaké povídky zvítězily?

IluStory 2020

IluStory 2021